• ZADAĆA SAMITA
• TEME SAMITA
• POZADINA SAMITA
• OSVRT NA SAMIT
• FOTO GALERIJA SAMITA
  • SUDIONICI I GOVORNICI
• IZVOĐAČI
• IZLAGAČI
• JUSŽ - MEĐUNARODNI
• JUSŽ - HRVATSKA
• HUMANITARNI PROJEKTI
• DUHOVNO NASLJEĐE
• SRI MAHEŠVARANANDA
• KAKO POMOĆI
• MATERIJALI ZA NOVINARE
• FOTO MATERIJALI
• SMJEŠTAJ
 


Sudionici i govornici

 
Lama Šenphen Rinpoče (Shenphen Rinpoche) rođen je u zapadnoj Francuskoj 1969. godine. Već vrlo rano u njegovu životu, za vrijeme i nakon njegova rođenja, očitovali su se neki posebni znaci. Dok je još bio malo dijete, Rinpočea su iznenađujuće zanimali filozofski koncepti kao što je ponovno utjelovljenje, reinkarnacija. Rinpoče se istinski povezao s Tibetom u dobi od 13 godina čitajući knjigu, kad je doživio vizije o svome prošlom životu, krajoliku i planinama, što će poslije razumjeti kao mjesto na kojem je prije živio na Tibetu.
U dobi od 15 godina Rinpoče je otkrio svoju sposobnost liječenja rukama, te je počeo na taj način pomagati ljudima. Lama Šenphen se istinski posvetio budizmu u dobi od 16 godina, kada je jedan tibetanski lama došao u njegov grad (Lama Gendun Rinpoče, iz tradicije Kagju). Nakon nekog vremena provedenoga u učenju, Rinpoče je otišao u samostan Nalanda (u blizini Toulousea u Francuskoj). Kada je Rinpoče vidio neke muškarce odjevene u odjeću tibetanskih redovnika, ispunio ga je osjećaj "potpune ushićenosti". Na određeni se način osjećao kao da je ponovno kod kuće. Gotovo istog dana, u Nalandu je također stigao jedan važni lama - Gomo Tulku. To je bilo u travnju 1985. godine. Tijekom jednog susreta Gomo Tulku je Rinpočeu objasnio značenje vizija koje je imao kada je bio mlađi, objasnivši mu da je On reinkarnacija "velikoga tibetanskog praktičara". Gomo Tulku je Rinpočeu podario mnogo važnih transmisija i informacija. Godine 1990., u 21. godini života, Rinpoče je od Njegove Svetosti Dalaj-Lame u Dharamsali primio puno redovničko zaređenje. Otprilike iste godine, Rinpoče je u Dharmasali sreo i jednog proroka koji Mu je rekao da je živio u samostanu u istočnom Tibetu koji je porušen tijekom Kineske invazije. Godine 1992. podrobnija su istraživanja od strane tumača vizija i lama iznijela činjenicu da je Rinpoče bio Tulku Lame Genduna Rabgjea (Gendun Rabgye) iz samostana Kharnang (Kham) - u kojem se 2003. konačno odigralo ustoličenje. Tijekom mnogih godina Šenphen Tulku je bio uključen u razne društvene i humanitarne akcije. "Titule su riječi koje uvijek ne znače mnogo. Drvo možemo prosuditi po plodovima koje daje. Poučavati Samilosti, skromnosti i sličnome vrlo je lijepo, no čovjek treba pronaći načina da sve to i čini!" Do danas, pod stijegom Saveza AMCHI (AMCHI Association), Rinpoče podupire više od 60 Tibetanaca u progonstvu (a neke i u Tibetu), pomažući Indijskom projektu vode i sanitarnih čvorova.
Od 1998. do 2001., slijedeći zahtjev Khjabđe Zopa Rinpočea (Khyabje Zopa Rinpoche), duhovnog upravitelja Fondacije za očuvanje tradicije Mahajana (Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition), Šenphen Rinpoče je bio voditelj Centra za Grčku. Nakon toga je Rinpoče otišao u Španjolsku da bi otvorio maleni centar, gdje je bio do 2002. godine. Tijekom tog vremena u nekoliko su ga europskih zemalja učestalo zvali da i tamo podučava. Od 2001. godine Šenphen Rinpoče također putuje diljem svijeta i predstavlja budizam u raznim prigodama, najčešće na mirovnim susretima i konferencijama, šireći poruku dharme o nenasilju.
U rujnu 2002., odgovarajući na zahtjev skupine ljudi, Lama Šenphen Rinpoče stigao je u Sloveniju. "Kongregacija tibetanskog budizma - Dharmaling" (Tibetan Buddhist Congregation - Dharmaling) službeno je registrirana, a Rinpoče je njezin predstojnik. "Međunarodna fondacija za budizam mahajana Dharmaling" (International Foundation for Mahayana Buddhism Dharmaling) registrirana je pri Sudu u Kranju, u Sloveniji, te ona podupire različite projekte i samu kongregaciju. U Sloveniji se od 2002. godine provodi i prilično intenzivan program podučavanja i vježbanja, i to u sklopu kongregacije Dharmaling, koja je postala najveća budistička zajednica u državi. Rinpoče prima ljude četiri popodneva u tjednu, s ciljem iscjeljivanja i osobnih savjetovanja. Glavni projekt je priprema europskog centra za dharmu i iscjeljivanje u Sloveniji. No, pronaći zemljište u blizini Ljubljane i financirati takav projekt težak je zadatak. Rinpoče podučava i iscjeljuje rukama u nekoliko zemalja, primjerice u Austriji, Francuskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rusiji, Rumunjskoj, Tibetu i Indiji.



Copyright © 2005. - Hrvatski savez "Joga u svakodnevnom životu" - sva prava pridržana